فراموش کردم
اعضای انجمن(63) انجمن علمی وفرهنگی مقررات ارسال مطلب و انجمنهای سایت طریقه آپلود عکس و فیلم و موسیقی نظرات انجمن
جستجوی انجمن
عناوین پر بازدید ماه
مدیر انجمن: امین داودی
محمد شقاقی (m-shaghaghi )    

کشاورزی - زراعت (نحوه کاشت(هندوانه)با استفاده از آبیاری مدرن سوپر دریپ )کاربردی

منبع : نشریات ترویجی جهاد کشاورزی2
درج شده در تاریخ ۹۱/۰۱/۱۶ ساعت 14:29 بازدید کل: 15372 بازدید امروز: 1 1 می‌پسندم  
 

 

کاشت هندوانه به روش آبیاری نواری

مشخصات :

کدوئیانCucurbitaceae

تیره

Citrullus vulgaris schard – Citrullus lanatus Thnub

نام لاتین

Water – melon

نام انگلیسی

هندوانه

نام فارسی

بطیخ

نام عربی

 

 

 

گیاه شناسی:

هندوانه بومی مناطق گرم آفریقاست و در قرن شانزدهم به اروپا آورده شدو سپس از اروپا به آمریکا منتقل و کشت آن شروع گردیده. در بعضی از نوشته ها چنین مشهود است که مصریان قدیم و از اسپانیائی ها هندوانه را می کاشتند و از میوهآن استفاده غذایی می نمودند.

هندوانه گیاهی است یکساله و علفی ، سیستم ریشه ای هندوانه قوی و کامل است و از ریشه های فرعی و تارهای کشنده تشکیل می شود. قطر ریشه اصلی در نزدیکی یقه به 1 تا 5/1 سانتی متر ( در هندوانه های خودرو 5 تا 7 سانتی متر) و به فاصله 25تا 30 سانتی متر دورتر از یقه بشدت از قطرش کاسته شده و به شکل رشته نازک نخ مانندی عمودی در زمین فرو می رود.

ریشه هندوانه رشد عمیقی دارد ودر بعضی از خاک ها تاید تا عمق ( به عمق 1 حتی بیشتر)نفوذ نماید ریشه های فرعی بلافاصله از قسمت بالای ریشه اصلی بطور مایل منشعب شده و در عمق 20 تا 30 سانتی متری خاک پراکنده می شوند. ریشه های فرعی درجه یک معمولاً طویل تر از ریشه اصلی بوده و طول آنها ممکن است به 4 تا 5 متر برسد. ریشه های فرعی درجه یک به نوبه خود به ریشه های فرعی درجه 2 و 3 منشعب می شوند. سیستم ریشه ای یک بوته هندوانه ممکن است 7تا 10 متر مکعب حجم خاک را فرا گیرد.

ساقه هندوانه خزنده—(طول شاخه های خزنده آن شاید به 4-5 متر برسد)نازک و طویل با مقطع پنج ضلعی مدور و کرکدار نازک است. طول ساقه ممکن است 4 تا 5 متر برسد. از ساقه اصلی ساقه های فرعی منشعب می شوند .

برگ های هندوانه قلبی شکل با بریدگی های عمیق و به رنگ سبز خاکستری و با دمبرگ طویل و بدون گوشوارک است.

هندوانه گیاهی یک پایه بوده وگل های نر و ماده آن بطور جداگانه روی یک بوته قرار دارند گل ها در محور برگ ها به صورت انفرادی قرار می گیرند تعداد گل های نر همیشه بیشتر از گل های ماده است .

جام گل کامل و زنگوله ای شکل بوده واز 5گلبرگ زرد لیمویی یا سبز متمایل به زرد که درقاعده متصل به کاسه گل می شوند تشکیل شده است .

تخمدان ها پوشیده از کرک و دارای 3 تا 4و گاهی 5 حجره هستند مادگی گل کوتاه و پرچم های گل ماده ناقص اند.

معمولاً گرده هانیز در گل ماده ناقص اند ولی گاهی اوقات ممکن است دارای استعداد باروری نیز باشنددر بعضی از ارقام هندوانه گل های ماده بدون پرچم نیز دیده می شود. گل نر علاوه برجام گل دارای 5 پرچم است که چهار تای آن 2به2 بهم چسبیده و یکی آزاد است. پرچم ها به کیسه های زرد رنگ گرده منتهی می شوند .

از زمان های قدیم انواع مختلف هندوانه رابه دو دسته تقسیم می کرده اند.

—1) هندوانه های پوست نازک

انواع پوست نازک بیشتر برای مصارف محلی و مراکز فروش نزدیک به محل تولید می باشد

—  2) ارقامی که دارای پوست کلفت

انواعی که دارای پوست کلفت می باشند قابل حمل ونقل به نقاط دور و نزدیک و نگهداری آن در انبار آسانتر است .

تقسیم بندی دیگر ارقام براساس زمان رسیدگی :

—زودرس 70-80 روز
—میان رس 80-90روز
—دیررس 130-140 روز
—می توان هندوانه را در مکان های سرپوشیده وگرم خزانه گیری کرد وبه محض مساعد شدن هوا به محل اصلی منتقل نمود
—آزمایش های مختلف نشان داده است که تهیه مالچ واستفاده از آن (بخصوص پلاستیک سیاه )   به زود رسی محصول در این مناطق کمک می کند
—ارقام زود رس در مدت 70تا 80 روز میوه می دهد
—ارقام میان رس به 80 تا 90 روز

ارقام ایرانی هندوانه عبارتند از :

هندوانه قرق

هندوانه خانمی

هندوانه شریف آباد (پوست خیلی نازک اندازه و متوسط، شکل گرد و گوشت قرمز ، طعم شیرین و مطبوع)

هندوانه محبوبی

هندوانه پوست سفید همدان (پوست کلفت و سفید رنگ)

ارقام خارجی هندوانه:

ارقام خارجی هندوانه که کشت بعضی در ایران نتایج خوبی داده است که بیشتر انواع مختلف آمریکایی است که پس از جنگ جهانی دوم به ایران وارد شده است.

چار لستون گری  Charleston Gray دوره رشد 130-140 روزه در ایران معروف به هندوانه مهندسی که  برای حمل ونقل بسیار خوب است میوه ها بزرگ وکشیده می باشند رنگ پوست سبز پسته ای روشن ، پوست میوه کلفت ومحکم رنگ گوشت قرمز روشن بسیار مرغوب ترد وشیرین می باشد برای مناطق گرمسیری مناسب تر است درسایر نقاط نیز نتیجه خوبی داده است . این واریته به تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۱/۰۶/۰۲ - ۱۲:۴۸


1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
هک کردن سکه های بازی آفتابه - جواب های بازی آفتابه (مراحل جدید اضاف شد) - جواب بازی غلط نامه 1 و 2 بله دختر خانوم باشمام خجالتم خوب چیزیه حج خمره ای چیست گاهی زندگی کردن بیشتر شهامت می خواهد تا این که خودت را خلاص کنی دعوت به همسرایی 6 ترکیه ( ایغدیر - وان ) استعلام نرخ بیمه عمر و سرمایه گذاری بیمه پارسیان آگهی سرشماری عمومی کشاورزی 1393 از دیپلم به بالا ( چاپ محسن ) «مــن مـَـــــرد رویاهـــای تـــو نـیـسـتـم!» فیزیوتراپی ولیزردرمانی توانا-با17سال سابقه فیزیوتراپی-فیزیوتراپیست وکارشناس ارشد آسیب های ورزشی وحرکات اصلاحی